Dlaczego warto studiować pedagogikę?

Podziel się

Pedagogika to popularny kierunek studiów, wybierany przez młodych ludzi, którzy pragną związać swoją przyszłość z sektorem edukacyjnym. Z reguły pedagogika kojarzy się z pracą w szkole, ale nie jest to jedyna możliwość.

Praca w szkolnictwie wszystkich szczebli

Najbardziej oczywistą ścieżką kariery dla absolwentów pedagogiki jest praca w szkolnictwie na różnych poziomach nauczania. Każdy w swojej szkolnej historii ma na koncie przynajmniej jedno spotkanie ze szkolnym pedagogiem, na przykład na zajęciach zapoznawczych dla pierwszych klas.

Praca z młodzieżą potrafi przynosić wiele satysfakcji, szczególnie gdy jest doceniana przez uczniów oraz ich rodziców. Zatrudnienie w szkolnictwie nie jest jednak jedyną drogą kariery, jaką może obrać absolwent pedagogiki.

Praca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Placówki opiekuńczo-wychowawcze zapewniają opiekę dzienną lub całodobową, ciągłą lub okresową młodzieży i dzieciom, pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej oraz niedostosowanym społecznie. Praca z dziećmi, które mają problemy, choć niezwykle ciężka i wymagająca, potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji.

Uczniowie przebywający w takich placówkach często nie potrafią odnaleźć się w świecie, a zajmujący się nimi pedagog poprzez rozmowy może naprowadzić ich na właściwe tory. Nie ma jednak gwarancji, że uda się odpowiednio pokierować wychowankiem.

Pedagogika — kierunek przyszłościowy

Bez względu na to, jaką ścieżkę obierze student pedagogiki, jedno jest pewne: jest to kierunek przyszłościowy. Znajomość procesów psychologicznych nabyta w ramach studiów pozwala na pracę w wielu branżach. Absolwentów pedagogiki można bowiem spotkać nie tylko w szkołach czy przedszkolach, ale również w placówkach medycznych, zakładach karnych lub sądach.

Dzięki umiejętnościom interpersonalnym oraz znajomości psychologii absolwenci pedagogiki są świetni w rozwiązywaniu konfliktów i negocjacjach. Z tego względu są niezwykle pożądanymi pracownikami.


Podziel się