Gdzie szukać pracy po studiach dziennikarskich?

Podziel się

Czasem można spotkać się z obawami, czy absolwent studiów dziennikarskich znajdzie satysfakcjonującą pracę. Chodzi o pracę zgodną z zainteresowaniami oraz wykształceniem, a jednocześnie pracę dobrze płatną.

 

Gdzie może pracować absolwent studiów dziennikarskich?

Na absolwentów dziennikarstwa czekają agencje reklamowe i agencje public relations, redakcje czasopism i portali internetowych oraz stacje radiowe i telewizyjne. Każde z tych miejsc będzie wymagać od kandydata innych umiejętności i talentów. Redakcje czasopism i portali wymagają tzw. lekkiego pióra oraz umiejętności szybkiego i sprawnego przelewania myśli na papier. Trzeba dobrze posługiwać się słowem pisanym. Z kolei w agencjach reklamowych stawia się na kreatywność. Oczekuje się od kandydata, że będzie sypać pomysłami jak z rękawa. W końcu klienci najbardziej cenią nie tylko solidność i rzetelność, ale także, a może przede wszystkim, świetne świeże pomysły, dzięki którym ich strategie marketingowe staną się źródłem sukcesu całej firmy.

Dziś w większości branż panuje ogromna konkurencja, w związku z czym trzeba wyróżnić się dobrą strategią marketingową. Każda agencja, redakcja czy stacja radiowa lub telewizyjna ma swoje sposoby, aby sprawdzić przydatność kandydata na dane stanowisko. CV to jedno, a rzeczywiste talenty, umiejętności i cechy charakteru to drugie. Trzeba umiejętnie połączyć CV kandydata z jego predyspozycjami, aby dobrze odnalazł się on w swojej pracy.

 

Dodatkowe atuty

Osoby, które po ukończeniu studiów dziennikarskich marzą o karierze w zawodzie dziennikarza, mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Zawsze bardzo dobrym pomysłem jest nauka języków obcych. Znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi. Można pisać artykuły w obcym języku lub wyjechać do innego kraju.

Bardzo cenieni są dziennikarze, którzy mają swoją pasję, niezależnie od tego, czy są to zwierzęta, kulinaria czy podróże. Dziennikarz z pasją ma większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy, która będzie sprawiać mu radość i będzie zgodna z jego zainteresowaniami.

Dziennikarz powinien nienagannie posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Warto więc wykorzystać każdą okazję, aby poprawić znajomość języka ojczystego, wzbogacić zakres słownictwa i poprawić gramatykę. Cenione są również osoby ciekawe świata, reagujące na współczesne problemy.


Podziel się