Jakie cechy powinien mieć dobry dziennikarz śledczy?

Podziel się

Naprawdę dobrych dziennikarzy śledczych jest niewielu. To wyjątkowo trudna praca, która wymaga nie tylko przenikliwości umysłu i lekkiego pióra, ale też wielu innych cech. W tym przypadku ukończenie studiów dziennikarskich jest ważne, ale chyba nie najważniejsze. Jakimi cechami powinien się wyróżniać dobry dziennikarz śledczy?

 

Uczciwość

Dziennikarze śledczy bardzo często ujawniają wydarzenia, których uczestnicy woleliby zachować milczenie. Dziennikarz musi zbierać dowody, które potwierdzają określone tezy i dokumentują fakty. Zdarza się jednak, że niektórych aspektów sprawy nie udaje się wyjaśnić do końca. Dziennikarz musi wówczas posiłkować się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby niejako uzupełnić brakujące fragmenty historii. W takim wypadku dziennikarz powinien charakteryzować się krystaliczną uczciwością. Nie może wystawić na szwank swojej wiarygodności. Warto też pamiętać o ryzyku pozwu o zniesławienie z racji przedstawienia bohaterów artykułu czy reportażu w niekorzystnym świetle. Może do niego dojść, gdy dziennikarz jedynie snuje domysły, zamiast trzymać się faktów i dokumentów.

 

Zaufanie

Zagadkowe sprawy wymagają specjalnych środków. Dziennikarz musi zatem przypominać detektywa, wykorzystywać poszlaki do szukania odpowiedzi. Musi też umieć rozmawiać z ludźmi i odsłaniać pilnie skrywane tajemnice. Chodzi o umiejętne prowadzenie rozmowy oraz zdolność do wyciągania wniosków i szybkiego kojarzenia faktów. Dziennikarz powinien również umieć zdobywać zaufanie, aby nakłonić rozmówców do szczerości. Jeśli dziennikarz obieca komuś anonimowość, ta osoba musi mieć pewność, że jej nazwisko nie zostanie nigdzie ujawnione. Dziennikarz nie może zawieść tego zaufania. Byłoby to nie tylko nieetyczne, ale mogłoby również przekreślić dalszą karierę w zawodzie. Po takim fakcie nikt nie zechce z nim szczerze rozmawiać. Ważne jest też zdobywanie zaufania czytelników, co ma bezpośredni związek ze wspomnianymi już uczciwością i wiarygodnością.

 

Odpowiedzialność prawna

Dobry dziennikarz śledczy nie może rzucać oskarżeń na wiatr. Nie powinien tworzyć teorii spiskowych ani opisywać spraw, na których potwierdzenie brakuje mu rzetelnych dowodów. Bezpodstawne stawianie zarzutów może zrujnować komuś życie, nie należy więc do takiej sytuacji dopuszczać. W takim wypadku na dziennikarzu ciąży odpowiedzialność prawna. Warto dobrze się upewnić, że materiał do artykułu, reportażu lub programu został dobrze opracowany. W przeciwnym razie dziennikarz może stanąć przed sądem, np. pod zarzutem zniesławienia.


Podziel się