Jakie cechy powinien mieć dziennikarz sportowy?

Podziel się

Wyobraźmy sobie oglądanie meczu czy gali boksu bez komentatora sportowego. Słyszymy tylko krzyki kibiców i gwizdek sędziego. Jeżeli nie znamy się zbyt dobrze na sporcie, nawet nie do końca wiemy, o co chodzi. Kto komu podał piłkę, czy ten cios zadany był zgodnie z zasadami fair play? Dlaczego dziennikarz sportowy jest tak bardzo potrzebny?

 

Przygotowanie specjalistyczne

Aby zostać dziennikarzem sportowym, trzeba skończyć studia dziennikarskie. To one przygotują odpowiednio do tego zawodu. Ale przede wszystkim przyszły dziennikarz sportowy powinien interesować się sportem. Chyba nie ma nic gorszego niż wymuszone relacje bez cienia zainteresowania.

Ogromna wiedza i profesjonalizm to podstawa w tym zawodzie. Po ukończeniu studiów kandydat jest przygotowany do zawodu, ale to czasami za mało. Dziennikarz sportowy musi nieustanne czytać, oglądać, mieć wszystkie rozgrywki w małym palcu, podobnie jak nazwiska zawodników. Dodatkowo znać ciekawe anegdoty na ich temat, które, wplecione w relację, wywołają zainteresowanie odbiorcy.

 

Cechy zawodowca

Oglądając mecz czy czytając raport, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest przekazanie informacji o wydarzeniach, które dzieją się na żywo. Dobry dziennikarz sportowy komentujący wydarzenie na żywo powinien mieć odpowiedni ton głosu i dykcję. Kiedy denerwuje nas czyjś głos, po prostu nie jesteśmy w stanie oglądać meczu. Jednak w dzisiejszych czasach dostępność relacji sprawia, że możemy wybrać taką, która nam najbardziej odpowiada.

Zachowanie bezstronności na antenie to naprawdę trudne zadanie. Niefaworyzowanie jednej z drużyn czy jednego zawodnika może okazać się nie lada wyzwaniem. Ale kibica nie interesuje opinia na ten temat, on już ma swoją ulubioną drużynę. Relacja powinna być rzetelna i zawierać ograniczoną liczbę emocji. Trochę inaczej sytuacja wygląda przy meczach lub wystąpieniach reprezentacji narodowych. Wtedy wręcz oczekujemy emocjonalnego zaangażowania.

Komentowanie wydarzeń sportowych na żywo to bardzo stresujące zadanie. Ale dla dziennikarza powinno być chlebem powszednim. Komentator sportowy musi mieć łatwość wysławiania się i talent oratorski. Czasami tempo akcji jest naprawdę wysokie, w związku z czym sprawne posługiwanie się językiem jest niezbędne.

Najbardziej cenimy tych komentatorów, którzy mają umiejętność stworzenia odpowiedniej atmosfery. To rzecz, której nie da się nauczyć, trzeba po prostu mieć „to coś”. Tę cechę posiadają nieliczni. Często prowadzą niezapomniane relacje, które zapadają nam głęboko w pamięć. Potrafimy wybaczyć im wszystkie przejęzyczenia czy drobne błędy, wynikające z tempa mówienia. Czasami są tak zabawne, że mogą zagościć na stałe w języku potocznym i literackim.

 

Goooool!

Słysząc to słowo, podrywamy się z kanapy w geście radości. Albo łapiemy się za głowy i patrzymy z niedowierzaniem. Oglądanie rozgrywek sportowych bez tego głosu w tle trudno sobie wyobrazić.


Podziel się