Podstawy pracowni telewizyjnej

Podziel się

Od newsroomu do studia telewizyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem dziennikarstwa informacyjnego. Praktyczne zajęcia pokazujące, na czym polega praca dziennikarza w kanale informacyjnym, takim jak TVP Info, TVN24 czy Polsat News, a także w programie informacyjnym, takim jak Wiadomości, Fakty, Wydarzenia

Na czym polega praca researchera, asystenta, reportera, wydawcy i prowadzącego?

Czym jest „biała”? Czym jest „zielona”? Jak pisać zapowiedzi do materiałów? Jak pisać VO? Jak konstruować materiały filmowe? Jakim językiem je pisać? Czy ważniejsze jest słowo czy obraz? Czym jest plan otwarcia?

Kim jest paskowy, a kim belkowy? Jak tworzy się tzw. paski informacyjne i belki, które pojawiają się na dole ekranu?

Jak zrobić dobry forszpan? Czym jest środszpan?

Jak konstruować serwis informacyjny w kanale informacyjnym, a jak program informacyjny podsumowujący wydarzenia każdego dnia?

Czym są „michałki”?

Co ustala się na kolegium? I jak sobie poradzić, gdy dzień przynosi zaskakujące wydarzenia?

Jak z setek informacji, które docierają do nas każdego dnia, wybrać te najważniejsze?

Jak ustrzec się wpadek?

Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań na konkretnych — filmowych — przykładach, zarówno tych archiwalnych, jak i przede wszystkim aktualnych z każdego tygodnia. Plus oczywiście zajęcia praktyczne dla studentów, którzy wcielają się w osoby wykonujące różne dziennikarskie funkcje.

 

Zajęcia z przedmiotu „Podstawy pracowni telewizyjnej” na Wydziale Nauk Społecznych Warszawskiej Uczelni Ekonomicznej prowadzi mgr Grzegorz Sajór.


Podziel się